Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra osteoporozė?

Osteoporozė tai trapių kaulų liga, kuri pasireiškia kaulų lūžiais dėl sumažėjusio kaulų mineralinio tankio. Kol lūžių nėra, žmogus gali net neįtarti, kad serga osteoporoze.

Kuriuos kaulus dažniausiai pažeidžia osteoporozė?

Osteoporozė gali paliesti bet kuriuos kaulus, bet dažniausiai pažeidžia stuburą, šlaunikaulį, blauzdikaulį, dilbio kaulus. Dėl osteoporozės stuburo kauluose įvyksta kompresiniai slankstelių lūžiai (sumažėja ūgis), iškrypsta stuburas (formuojasi kupra), atsiranda nugaros skausmai. Rankų, kojų kaulų lūžiai atsiranda įprastinės veiklos metu ar nuo visai nedidelės traumos ir sukelia ilgalaikį sveikatos sutrikimą ar net neįgalumą.

Kokie faktoriai didina riziką susirgti osteoporoze?

Moterys osteoporoze serga dažniau nei vyrai. Liga dažniau pasireiškia menopauziniu laikotarpiu, kai sumažėja estrogenų kiekis organizme. Ankstyva menopauzė, mažas kūno svoris, osteoporozės šeimyninė anamnezė didina tikimybę susirgti šia liga.

Kaip galima sužinoti, kad sergi osteoporoze?

Specialių tyrimų metu galima įvertinti Jūsų kaulų būklę, t.y. išmatuoti kaulų mineralinį tankį. Vienas iš tokių tyrimų yra dvigubos energijos rentgeno spindulių absorbciometrija (DEXA). Taip pat kaulų mineralinis tankis gali būti matuojamas kompiuterinės tomografijos aparatais. Jūsų gydytojas patars, kuris tyrimas Jums tinkamesnis.

Tyrimas turėtų būti atliekamas visiems 65 metų amžiaus ir vyresniems pacientams. Taip pat tyrimas turėtų būti atliekamas, jei amžius tarp 60 ir 64 metų, o kūno masės indeksas mažesnis nei 29 ir nevartojate estrogenų. Šios moterys turi didesnę lūžių riziką.

Ar visada gydant osteoporozę reikia gerti kalcio preparatus?

Taip, vartojant vaistus osteoporozei gydyti, kalcio preparatus reikia vartoti nuolat, nes vaistai stabdo kalcio patekimą į kraujotaką iš kaulo ir dėl to gali vystytis hipokalcemija (sumažėti kalcio koncentracija kraujyje), o kalcis yra gyvybiškai svarbus daugelio kitų organų funkcijai, ne tik kaulų sveikatai. Taip pat reikia prisiminti, kad kalcis turi būti vartojamas komplekse su vitaminu D, kuris reikalingas kalcio pasisavinimui žarnyne, bei vitaminu K2 , kuris saugo nuo kalcio „nusėdimo“ kraujagyslėse (kraujagyslių kalcifikacijos). Tyrimais patvirtinta, kad vieno kalcio vartojimas didina širdies kraujagyslių ligų riziką 30%.

Kiek kalcio reikia išgerti per dieną sergant osteoporoze?

Su maistu mūsų krašto žmonėms vidutiniškai gauna 800mg kalcio per dieną. Sergantiems osteoporoze, bet neturintiems virškinimo sutrikimų papildomai kalcio per dieną reiktų išgerti 500-600 mg, t.y. tiek, kad iš viso per dieną susidarytų 1200 mg elementinio kalcio. Mokslininkai nurodo, kad didesnis nei 1500mg kalcio kiekis per dieną yra nenaudingas.

Ar vyrai serga osteoporoze?

Iki 1990 metų buvo manoma, kad nuo šios ligos kenčia tik moterys. Dabar žinoma, kad ir vyrai gali turėti trapius kaulus. Vienas iš keturių vyrų virš 50 metų amžiaus patiria osteoporotinius lūžius. Bet, žinoma, moterys nuo osteoporozės nukenčia 4 kartus dažniau, nes menopauzės metu ženkliai sumažėja lytinių hormonų, kurie saugo kaulus, kiekis.

Ar nėštumas gali sukelti osteoporozę?

Yra atvejų, kai osteoporozė buvo diagnozuota nėščioms moterims – kol kas dar tiksliai nenustatyta, kas sąlygoja ligos vystymąsi nėštumo metu, mokslininkai tyrinėja bent kelis galimus ligos išsivystymo mechanizmus.

Ar maitinimas krūtimi gali sumažinti kaulų tvirtumą?

Maitinant krūtimi gali sumažėti kaulų mineralinis tankis, tačiau tokie pakitimai yra laikini. Kelios studijos parodė, kad kaulų mineralinis tankis sumažėjęs vaikučio žindymo metu, pilnai atsistatė per pusę metų pabaigus žindyti.

Kur įsigyti

Visą rugsėjo mėnesį pirkdami vieną Kalcikinon+ pakuotę el. vaistinėje "Euro vaistinė", antrąją pakuotę gausite NEMOKAMAI!