Ar kalcio vartojimui tinka teiginys „kuo daugiau, tuo geriau”?

Kalcis – labai svarbus elementas žmogaus organizme. Jo organizme yra daugiausiai iš visų mineralinių medžiagų. Kalcis – pagrindinė kaulinio audinio statybinė medžiaga, be to dalyvauja daugybėje kitų gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų.

Daugiausiai kalcio, gaunamo su maistu, organizmas pasisavina iš pieno produktų, taip pat nemažai jo yra rupaus malimo miltuose, mineraliniame vandenyje, kai kuriuose vaisiuose bei daržovėse. Esant nevisavertei mitybai rekomenduojama jo atsargas papildyti vartojant maisto papildus.

Kokia mityba yra nevisavertė kalcio požiūriu?
Kalcio gali trūkti žmonėms, kurie visai negeria pieno ir nevalgo kitų pieno produktų, tame tarpe sūrio, varškės, kefyro, pasukų ir tt. Yra žmonių, kurie nemėgsta ir negeria pieno, bet jie pakankamai dažnai vartoja kitus pieno produktus, dėl to kalcio trūkimo gali neturėti. Lietuvių mitybos tradicijos praktiškai nesudaro sąlygų kalcio trūkumui vystytis dėl nepakankamo jo kiekio maiste: retas kuris patiekalas išsiverčia be pieno ar varškės, arba grietinės. O kur dar visų mėgiami sūriai – saldžios grietinėlės, rūkyti, džiovinti, su kmynais, su vaisiais ir taip toliau, arba garsieji saldūs sūreliai!
Pagal SAM paskelbtus 2007 metų Nacionalinius sveikatos statistikos rodiklius lietuviai vidutiniškai per parą su maistu gauna 800mg elementinio kalcio. www.sic.hi.lt

Kiek medicinos ekspertai rekomenduoja suvartoti kalcio, norintiems turėti sveikus kaulus?
Norint tinkamai pasirūpinti kaulų sveikata, dar pauglystėje reikia gauti tinkamą kalcio, vitaminų D3 bei K2 kiekį. Tarptautinio osteoporozės fondo (NOF) rekomendacijomis, kurias sudarė vedantieji šios srities pasaulinio lygio ekspertai, kalcio per parą reiktų gauti apie 1000mg, o sergantiems osteoporoze – kiek daugiau – 1200mg. Taigi, jei lietuviai su maistu gauna apie 800mg, jiems dar trūksta ne daugiau nei 500mg elementinio kalcio. Gyvenime dažnai vadovaujamės taisykle „Geriau daugiau, nei per mažai“. Ar teisingas toks požiūris kalcio suvartojimo atveju? Ekspertai vienareikšmiškai atsako: NE. Daugiau nei 1500mg elementinio kalcio ne tik kad nenaudinga, bet gali ir pakenkti.

 

Straipsnis parengtas pagal www.my.nof.org/bone-sourceTurite klausimų?