Osteoporozė: kokiais vaistais gydoma

Koks konkretus vaistas bus paskirtas osteoporozės gydymui, priklauso nuo daugelio veiksnių. Skirdamas vienokius ar kitokius vaistus, gydytojas dažniausiai vertina toliau išvardintus paciento duomenis.

Lytis. Kai kurie vaistai skiriami tik moterų osteoporozės gydymui, pavyzdžiui, kalcitoninas, estrogenai ir kiti hormonų preparatai, estrogenų antagonistai. Gydymas kai kuriais bifosfonatais, denosumabu ar teriparatidu gali būti paskirtas tiek vyrams, tiek moterims.

Amžius. Kai kurie vaistai yra labiau tinkami jaunesnėms moterims, kiti – vyresnio amžiaus. Įprastai osteoporozės gydymas vaistais premenopauziniu laikotarpiu nėra skiriamas. Dažniausiai premenopauziniu laikotarpiu vaistai skiriami osteoporozės profilaktikai ar gydymui siekiant panaikinti ilgalaikio gydymo steroidiniais hormonais sukeltą pašalinį poveikį. Kartais gydymas gali būti paskirtas ir premenopauziniu laikotarpiu, pavyzdžiui, jei moteris patyrė kaulų lūžį dėl sumažėjusio kaulų tankio. Taip pat gali būti ir kitų, dar retesnių priežasčių.

Ligos sunkumas ir gretutinės ligos. Skirtingi vaistai nuo osteoporozės veikia skirtingais būdais. Pacientai, kurie turi labai mažą kaulų mineralinį tankį ar jau patyrė lūžius, gali būti gydomi kitokiais vaistais nei tie, kurių kaulų tankis yra nelabai sumažėjęs. Gydytojas skirdamas vaistus taip pat atsižvelgia į tai, kokiomis kitomis sveikatos problemomis skundžiasi pacientas. Pavyzdžiui, pacientėms, sergančioms krūties vėžiu ar turinčioms padidėjusią trombozės riziką, negalima skirti estrogenų. O jei pacientas gavo spindulinį gydymą, nukreiptą į kaulus, negali būti skiriamas gydymas teriparatidu.

Asmeninė patirtis. Taip pat atsižvelgiama į tai, kas pacientui labiau priimtina: tabletės, geriamasis skystis, injekcijos ar nosies purškalas? Ar pacientui labiau patinka gerti vaistus kas dieną ar kas savaitę, kas mėnesį ar kelis kartus per metus? Gal buvo kažkoks šalutinis poveikis nuo anksčiau vartotų vaistų? Kiekvienas šių veiksnių gali turėti įtakos vieno ar kito vaisto pasirinkimui. Beje, juk nėra dviejų tokių pačių žmonių, todėl veikimo efektyvumas ar šalutinis poveikis kiekvienam žmogui gali skirtis.

Osteoporozės gydymui ir profilaktikai patvirtinti vaistai

Žemiau pateikiami įvairūs vaistai, kurie yra patvirtinti ir naudojami osteoporozės gydymui pasaulyje. Skirtingose šalyse šiuo metu dėl įvairių teisinių niuansų pacientams gali būti prieinami ne visi išvardinti vaistai.

Vaistų klasė ir tarptautinis pavadinimas Forma Vartojimo dažnumas
Bifosfonatų grupė
Alendronatas Tabletės Kas dieną
Alendronatas Tabletės Kas savaitę
Ibandronatas Tabletės Kas mėnesį
Rizendronatas Tabletės Kas dieną
Rizendronatas Tabletės Kas savaitę
Rizendronatas Tabletės Kas mėnesį
Zoledroninė rūgštis Intraveninė lašelinė Kas 1–2 metus
Kalcitoninas
Kalcitoninas Purškalas į nosį Kas dieną
Kalcitoninas Injekcijos Įvairiai
Estrogenų grupė
Estrogenai Tabletės Kas dieną
Estrogenai Odos pleistrai Kas 1–2 savaites
Selektyvūs estrogeno receptorių moduliatoriai (SERMs)
Raloksifenas Tabletės Kas dieną
RANK ligandų (RANKL) inhibitoriai
Denosumabas Injekcijos Kas 6 mėnesiai
Paraskydinės liaukos hormonų preparatai
Teriparatidas Injekcijos Kas dieną

 

Speciali pastaba. Visi vaistai gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį, todėl visada, prieš pardedant vartoti vaistus, su savo gydytoju aptarkite vaisto teikiamas naudas ir su jo vartojimu susijusias rizikas.

Kaulų mineralinis tankis, FRAX testo rezultatai ir gydymas

Kaulų mineralinio tankio matavimas yra geriausias būdas diagnozuoti osteoporozę ir nustatyti gydymo planą. Matuojant kaulų mineralinį tankį, gaunamas rodiklis, vadinamas T lygmeniu, pagal kurį kaulų tankis skirstomas į normalų, sumažėjusį (dar vadinama osteopenija) ir žemą, t. y., kada jau diagnozuojama osteoporozė. Nuo T lygmens reikšmės priklauso, ar Jums jau reikalingas medikamentinis gydymas ar dar ne. Jei yra nustatytas sumažėjęs kaulų mineralinis tankis, gydytojas turėtų įvertinti kaulų lūžių riziką – atlikti FRAX testą, kurio metu įvertinamas kaulų mineralinis tankis ir kiti veiksniai, galintys nulemti kaulų lūžių riziką per ateinančius 10 metų. Didžiausios rizikos grupėje yra žmonės, kurie jau patyrė stuburo ar šlaunikaulio lūžius dėl išretėjusių kaulų.

Kaulų mineralinio tankio lygis Vertinimas T-lygmuo
Normalus T lygmuo nuo –1 ir didesnis rodo normalų kaulų tankį ir gydymas vaistais nereikalingas. –1; –0,5; 0; +0,5; +1 ir daugiau
Sumažėjęs (osteopenija) Gydymas vaistais tikslingas, jei nustatomi ir keli rizikos veiksniai. nuo -1,1 iki -2,4
Jeigu rizikos vertinimas pagal FRAX mažesnis nei 3 % šlaunikauliui bei 20 % kitoms sritims – gydymas vaistais nereikalingas. Jei didesnis – reikėtų skirti gydymą vaistais. Kitais atvejais – skiriamos tik profilaktikos priemonės.
Žemas (osteoporozė) Būtinas gydymas vaistais visiems pacientams. –2,5 ir žemesnis

 

LSMU Kauno klinikų gydytoja Regina Žukauskienė



Turite klausimų?