Osteoporozė: kodėl keičiasi mūsų kaulų struktūra

1 iš 3 moterų ir 1 iš 5 vyrų kenčia nuo kaulų lūžių dėl osteoporozės. Pasaulyje kas 3 sekundės įvyksta kaulų lūžis, kurio priežastis yra osteoporozė.

Osteoporozė: kodėl keičiasi kaulo struktūra
Osteoporozė – tai  kaulų liga, kurios metu mažėja kaulinė masė,  padidėja kaulų trapumas bei dažnėja kaulų lūžiai. Tai liga, kurią lydi skausmas, neįgalumas ir priešlaikinė mirtis.

Jei pažiūrėti į kaulo struktūrą pro mikroskopą, kaulinis audinys bus panašus į korį. Osteoporozės pažeisto kaulo korio sienelės (trabekulos) plonėja, ertmės didėja  – taip mažėja kaulinė masė bei kaulo mineralinis tankis, o kaulas tampa labiau pažeidžiamas ir lūžta net nuo įprasto apkrovimo.

Kodėl keičiasi kaulo struktūra?
Kaulinis audinys, kaip ir kiti organizmo audiniai pastoviai atsinaujina, t.y. vyksta nuolatinis seno audinio ardymas ir naujo audinio statybos procesas.  Yra nustatyta, kad žmogaus kaulinė masė sparčiai ima augti paauglystėje ir pasiekia piką apie 20-tus gyvenimo metus, o vėliau – tik mažėja.

Su amžiumi, dėl pasikeitusios hormonų pusiausvyros ar išorinių veiksnių (pvz. kai kurių vaistų pašalinio poveikio) ardymas pradeda vykti greičiau nei statyba ir kaulo trabekulos plonėja, mažėja kaulinė masė.  Moterims kaulinė masė ypač sparčiai pradeda mažėti po menopauzės. Būtent todėl labai svarbu, kad jaunystėje būtų  tinkamai pasirūpinta kaulų sveikata.

Ne veltui osteoporozė vadinama „vaikų liga senatvėje“. Dažnai osteoporozė vadinama „tyliąja liga“, nes dauguma žmonių net nežino, kad serga osteoporoze, kol neįvyksta pirmas kaulų lūžis. Osteoporozę galima įtarti, kai kaulai lūžta nuo įprasto apkrovimo, kai sumažėja ūgis ar formuojasi stuburo kupra.  Esant tokiems simptomams, reiktų kreiptis į gydytoją, kad juos įvertintų, atliktų reikiamus tyrimus, tame tarpe ir kaulų mineralinio tankio tyrimą – tik tuomet galima nustatyti osteoporozės diagnozę.

Tik keista, kad daug žmonių ir po diagnozės nustatymo bei įvykusio kaulų lūžio nesigydo nuo šios ligos. O gydymas ir gyvenimo būdo keitimas tikrai padeda sumažinti kaulų lūžių ir neįgalumo dažnį.Turite klausimų?