Vitamino K2 svarba organizmui pasisavinant kalcį

Kalcis – mineralas, apie kurį žinome kiekvienas iš mūsų. Galbūt ne visi girdėjome, kad kalcis sudaro beveik du procentus žmogaus kūno masės: beveik 99 procentai viso organizme esančio kalcio yra sukaupta kauliniame audinyje, 1 procentas šio mineralo pasiskirstęs minkštuosiose audiniuose bei tarpląsteliniame skystyje. Kauliniame audinyje esantis kalcis yra atsakingas už jo formavimąsi, augimą ir stiprumą. Minkštuosiuose audiniuose sukauptas kalcis padeda palaikyti normalią medžiagų apykaitą ląstelėse, nervinio impulso perdavimą, raumenų darbą, širdies kraujagyslių sistemos veiklą, kraujo krešėjimo procesus. Savaime suprantama, jog kalcis yra vienas svarbiausių žmogaus organizmo mineralų, o kadangi jo atsargos nuolat eikvojamos, jas reikia kasdien papildyti: priklausomai nuo žmogaus amžiaus, kalcio reiktų suvartoti nuo 800 iki 1300 mg per dieną. Tačiau kalbant apie kalcį, nerekomenduojama vadovautis taisykle ,,sviestu košės nepagadinsi“, kitaip tariant, įsitikinimas, kad kuo daugiau kalcio suvartosime, tuo geriau aprūpinsime organizmą reikalingu mineralu, yra klaidingas. Mat įvairūs moksliniai tyrimai patvirtino, kad kalcio perteklius žmogaus organizme gali būti netgi žalingas sveikatai: dėl kalcio pertekliaus organizme gali suaktyvėti inkstų akmenligės, kraujagyslių aterosklerozės vystymąsis, sumažėti kitų žmogaus organizmui svarbių mineralinių medžiagų pasisavinimas. Todėl šiuo metu daug dėmesio skiriama užtikrinti, kad žmogaus organizmas gautų ir pasisavintų optimalų kalcio kiekį.

Tai, ko nežinojote apie vitaminą K2

Šiuo metu jau ne naujiena, kad kalcio apykaitai žmogaus organizme labai svarbus vitaminas D3. Tai biologiškai aktyvi vitamino D forma, atsakinga už kalcio pasisavinimą virškinamojoje sistemoje, jo patekimą į kaulinį audinį, kaulų mineralizaciją ir perteklinio kalcio  kiekio išskyrimą su šlapimu. Palyginti neseniai nustatyta dar vieno vitamino įtaka kalcio pasisavinimui žmogaus organizme, tai yra vitamino K. Anksčiau išsamiai tyrinėta vitamino K reikšmė kraujo krešėjimo sistemai, dabar vienareikšmiškai įvertinama jo svarba reguliuojant kalcio kiekį kauliniame audinyje bei žmogaus organizmo arterijose. Skiriamos dvi pagrindinės šio vitamino grupės: K1 – filochinonai ir K2 – menochinonai. Vitaminas K1 arba filochinonas gaminamas lapiniuose augaluose, jo per virškinamąjį traktą pasisavinama tik apie 10 procentų. Vitaminas K2 – gerosios žarnyno mikrofloros produkuojamas storajame žarnyne ir su kasdieniu maistu gaunamas vitaminas. Manoma, kad jei virškinamosios sistemos neveiktų nepalankūs faktoriai, pavyzdžiui, pakitę mitybos  įpročiai ar vartojami vaistai, jo žmogaus organizme pasigamintų pakankamai. Labiausiai ištyrinėtos dvi vitamino K2 formos: menachinonas-4 ir menachinonas-7. Tyrimų metu nustatytas geresnis menachinono-7 biologinis praeinanumas ir didesnė reikšmė kalcio pasisavinimui.

Kuo svarbus vitaminas K2? Svarbiausias struktūrinis-funkcinis kaulinio audinio komponentas yra osteoblastai, kurie produkuoja specifinį baltymą osteokalciną. Šis baltymas sujungia ir sulaiko kalcį kauliniame audinyje. Organizmui stokojant vitamino K2, sutrinka osteokalcino sintezė ir  sumažėja kalcio kiekis kauliniame audinyje. Kadangi mažiau kalcio patenka į kaulinį audinį, labai padidėja organizmo skysčiuose cirkuliuojančio kalcio kiekis, susidaro palankios sąlygoms kalcio sankaupoms kauptis ant kraujagyslių sienelių. Beje, kraujagyslių sienelėse taip pat rasti specifiniai baltymai, apsaugantys sieneles nuo kalcio kaupimosi, tačiau jie veikia tik aktyvuoti vitamino K. Todėl labai svarbu, kad žmogaus organizmas kasdien gautų ne tik pakankamą  kalcio, bet ir vitamino K2 kiekį. Manoma, kad suaugusio žmogaus organizmas turėtų gauti apie 70 mikrogramų šio vitamino. Beje, kasdienės mitybos produktuose vitamino K2 kiekis yra labai nedidelis: didesni vitamino K2 kiekiai randami ančių kepenėlėse, riebiame fermentiniame sūryje, kiaušinio trynyje, žodžiu, tuose maisto produktuose, kurių gausa ant kasdienio stalo nerekomenduojama. Jau minėjome, kad žarnyno bakterijos vitamino K2 galėtų pagaminti pakankamai, jei virškinamoji sistema veiktų nepriekaištingai, kuo, deja, dabar galėtų pasigirti retas iš mūsų.

Taigi įvertindami kas buvo paminėta, galime teikti, kad kaulinio audinio tvirtumui svarbus ne tik optimalus kalcio kiekis, bet ir vitaminas K2 – šio vitamino dėka kalcis nunešamas tiesiai į kaulą ir neleidžia jam kauptis kraujagyslėse. Studijuojant vitamino K2 įtaką kauliniam audiniui buvo nustatyta, jog esant pakankamam vitamino K2 kiekiui žmogaus organizme pastebimai padidėja kaulų mineralų tankis, todėl jis labai svarbus osteoporozės profilaktikai ir jos gydymui. Taip pat būtina paminėti, kad vitaminas K2 padeda apsaugoti širdies kraujagyslių sistemą nuo aterosklerozės. Tad rinkamiesi maisto papildą su kalciu, būtinai įvertinkite ar jame yra vitamino D3 ir K2, kurie labai reikšmingi kalcio pasisavinimui organizme bei dalyvauja kituose svarbiuose organizmo procesuose.



Turite klausimų?